Mantrailing Vizsganap, 2023.12.09.
A múlt héten Szombathelyen és Inárcson megszervezett vizsgák után, Veresegyházán folytatódtak a megmérettetések december 9-én.
Izgalmas vizsganap előtt álltunk, a jelentkezők között korábban többen teljesítették már sikeresen az „A” kategória, azaz a kedvtelésből tartott kutyások számára elérhető vizsga valamelyik szintjét, így ezen a napon mindhárom típusú vizsga terítékre került.
Pest megyei vizsganapunk szuper hangulatban telt, nagy örömünkre az elmúlt napok intenzív havazása sem szegte kedvét senkinek, a kutyavezetők hatalmas elszántsággal és lelkesedéssel álltak oda az indítási pontra mantrailinges kutyáikkal, ahogyan nyomfektetőink is óriási izgalommal várakoztak a nyomok végén.
Az A/1 vizsgaszinten ¬– amely tulajdonképpen egy alkalmassági vizsgának feleltethető meg – a vizsgázóknak egy megközelítőleg 500 méteres nyomot kell lekövetniük külterületen, amely legalább két irányváltást kell, hogy tartalmazzon. A nyomfektetés és a nyomkidolgozás között eltelt idő (időkiesés) jellemzően 30-60 perc. Az A/2 vizsgaszinten ugyanezen paramétereknek megfelelő nyom várta azokat a kutya-gazda párosokat, akik már korábban eredményesen teljesítették az A/1 szintet, azonban számukra az elvonó ingerekben gazdagabb, városi környezetben kellett lekövetni a vizsganyomot.
Az A/3 szinten, egy hosszabb, kb. 700 méteres és nagyobb időkiesésű, 60-120 perces nyom kidolgozása a feladat, amely legalább négy irányváltást kell, hogy tartalmazzon városi és külterületi környezetben lefektetve.
Sokszor kérdezik tőlünk, mennyi idő szükséges az ilyen jellegű vizsgák eredményes kidolgozásához. Tapasztalataink szerint mintegy két-három évnyi rendszeres és tudatosan felépített tréningezéssel, kiegészítve mindezt a kutya megfelelő szocializációjával, lehetséges erre a szinte eljutni. Egy kutyavezető számára ez az idő biztosítja azt, hogy kiismerje kutyájának nyomkidolgozási stílusát, felismerje és megértse a kutya jelzéseit, hogy igazi csapattá forrjanak össze.
Vizsgarendszerünk komoly kihívás elé állítja a vizsgára jelentkezőket, de hiszünk benne, hogy ugyanakkor megfelelően képes kvalifikálni egy kutya-gazda páros felkészültségét az egymásra épülő vizsgaszinteken.
Célunk nem pusztán a kutya nyomkövető képességének értékelése, hanem a kutyavezető és kutyája közötti tudatos együttműködés, a csapatmunka megítélése. Ahhoz, hogy az ehhez szükséges kompetenciákat, mint például a motiváció, koncentráció, munkaritmus, megbízhatóság, tűrőképesség, önállóság, valamint problémamegoldó képesség, megfelelően fel tudjuk mérni, a távolságban és kritériumokban ezt tükröző nyomvonalakra van szükség.
A bírók által a vizsgák végén elhangzó részletes értékelés nem csupán egy állapotot tükröz, hanem egyben konstruktív bírálat is, amely rámutatva a kutya-gazda páros hiányosságaira, hozzájárul a fejlődésükhöz, hisz tudatos felkészüléssel, ezek a hibák orvosolhatók. Mindez pedig a következő nyomkidolgozás és hosszabb távon az egyes vizsgaszintek sikeres teljesítésének záloga.
Ennek szellemében bármely szintű vizsga eredményes teljesítése méltó elismerésre ad okot, a vizsgázó magas szintű tudásról és felkészültségről tesz tanúbizonyságot!
Kutyavezetőinknek nem volt könnyű dolguk. Bár sokan hiszik, hogy az erdőben a hóban hátrahagyott lábnyomok látványa segíti a vizsgázók munkáját, azonban a vizsgára kijelölt terület kutyasétáltatók és kirándulók által rendkívül látogatott hely, emellett sokan lovagolnak is a környéken, így emberi és állati (láb)nyomokból nem volt hiány a terepen. A hóval borított területen így egy-egy lábnyom felfedezése egyáltalán nem biztosíték arra, hogy kutyáink a helyes nyomot követik-e. A tapasztalat az, hogy a kutyavezetőket sok esetben ez a felfedezés tévútra csalja, összezavarhatja, hisz a lábnyomok akár tudatos, akár tudat alatti keresgélésével, illetve ezzel párhuzamosan a kutya jelzéseinek elmulasztásával, megbomlik a kutya és vezetője közötti összehangolt munka, ami összességében veszélyeztetheti a nyomkidolgozás sikerességét.
Büszkeséggel jelenthetjük, hogy a jelentkezők közel fele teljesítette sikeresen a vizsgákat és még ennél is nagyobb öröm számunkra, hogy valamennyi vizsgaszinten született eredményes munka:
A/1 vizsgaszinten:
Berliner Éva kutyavezető, Sárkány hívónevű, keverék fajtájú kutyájával.
Daume Zénó kutyavezető, Quito hívónevű, Airedale terrier fajtájú kutyájával.
Herbst Anna kutyavezető, Csöpi hívónevű, keverék fajtájú kutyájával.
**********
A/2 vizsgaszinten Búzás Csilla kutyavezető, Artie hívónevű, Weimari vizsla fajtájú kutyájával.
**********
A/3 vizsgaszinten Klausz Barbara kutyavezető, Nord hívónevű, Aussie fajtájú kutyájával.
A múlt heti vizsgákhoz hasonlóan, ezúttal is elmondhatjuk, hogy a kutyavezetők bizonyították felkészültségüket, kutyáikkal nagy összhangban dolgozták ki mind a városi, mind pedig a külterületes nyomokat. A kutyák hatalmas erőbedobással, összpontosítva, tudatosan és kiegyensúlyozottan dolgoztak.
Az eredményes vizsgákhoz a Mantrailing Akadémia Alapítvány csapata ezúton is gratulál!
Szeretnénk ezúton is kifejezni köszönetünket a nyomfektetőknek, akik a zord időjárás ellenére is vállalták, hogy szagmintájukat hátrahagyva, elrejtőznek 1-2 órára, lehetővé téve ezzel a vizsganapunk megvalósítását. Volt, aki a szagmintán kedves üzenetet is küldött az őt kereső kutya-gazda páros számára.
Reméljük, hogy a megannyi sikeres találat pedig feledtette a hidegben várakozással eltöltött időt. A nyomfektetők áldozatos munkáját ezúttal is szendviccsel és ásványvízzel háláltuk meg és lehetőségük volt egy-egy vizsga végigkísérésére is megfigyelőként.
Tavasszal nagy szeretettel várunk minden vállalkozó szellemű mantrailer párost soron következő vizsganapunkra. Addig is jó tréningezést és eredményes felkészülést kívánunk mindenki számára!
Keresőkutya Keresőkutyák Mantrailing nyomkövetés Személykövetés Szimatmunka